Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM

“Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”

 

 

Przedszkole Samorządowe  w Lgocie Wielkiej

 

 

 

 

Preambuła

Niniejszy dokument został stworzony, aby zapewnić wychowankom Przedszkola Samorządowego w Lgocie Wielkiej harmonijny rozwój w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji i szacunku. W naszej placówce niedopuszczalne jest krzywdzenie dzieci w jakiejkolwiek formie zarówno przez rówieśników, pracowników czy prawnych opiekunów dzieci. Działania placówki zapewniają wychowankom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Pracownicy naszej placówki traktują każde dziecko podmiotowo z należytym szacunkiem, respektując jego prawa. Postanowienia Polityki obowiązują wszystkich pracowników placówki, którzy realizując swoje zadania i cele działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przepisami wewnętrznymi i swoimi kompetencjami, mają na względzie najwyższe dobro i bezpieczeństwo dziecka.

 

Rozdział I

Objaśnienie terminów

1. Pracownikiem przedszkola jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub wykonująca zadania zlecone na terenie przedszkola na mocy odrębnych przepisów (pielęgniarki, inne osoby) oraz praktykanci i wolontariusze.

2.Dzieckiem jest każda osoba widniejąca na liście wychowanków.

3. Przez opiekuna dziecka rozumie się osobę uprawioną do reprezentowania dziecka tzn. rodzic lub opiekun prawny na podstawie dokumentów wydanych przez organy do tego upoważnione.

4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę, co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka, należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przed sądem rodzinno-opiekuńczym.

5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki lub zaniedbywanie dziecka przez jego opiekunów. Krzywdzeniem jest:

  • przemoc fizyczna - jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
  • przemoc emocjonalna - to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.
  • wykorzystywanie seksualne – to aktywność seksualna z udziałem dziecka (do 15 roku życia), podjęta przez dorosłego, nastolatka lub dziecko. Sprawca ma przewagę wiekową, fizyczną lub intelektualną nad swoją ofiarą.
  • zaniedbywanie - to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.

6. Daną osobową dziecka jest każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.

8. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci to wyznaczony przez Dyrektora przedszkola pracownik, sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci w placówce.

 

Rozdział II

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

1. Pracownicy przedszkola mają niezbędną wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.

2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy placówki zwracają się do osoby odpowiedzialnej za realizację polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, która podejmuje rozmowę z rodzicami/opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.

3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka, w szczególności poprzez:

  • bieżącą obserwację zachowania dziecka, jego stanu zdrowia i samopoczucia,
  • analizę wytworów dziecka, jeśli mają do tego kompetencje,
  • rozmowy z dzieckiem, rodzicami/opiekunami, nauczycielami/osobami pracującymi z dzieckiem, zgodnie ze swoimi uprawnieniami,
  • analizę dokumentów oraz informacji, do których dany pracownik ma uprawniony dostęp.

 

Rozdział III

Zasady bezpiecznych relacji personel placówki-dziecko

1.Zabrania się stosowania przemocy fizycznej, w tym: bicia, kopania, szarpania, popychania, policzkowania i innych czynów wskazujących na przemoc fizyczną wobec dziecka.

2.Zabrania się stosowania przemocy psychicznej, w tym: zastraszania, grożenia, wyzywania, przeklinania, poniżania, szydzenia, wyśmiewania, wywoływania poczucia winy, zabraniania kontaktów z innymi osobami, etykietowania i innych czynów wskazujących na przemoc psychiczną wobec dziecka.

3.Zabrania się stosowania wykorzystywania seksualnego.

4.Zabrania się innych zachowań niedozwolonych, w tym: niszczenia rzeczy osobistych, zabierania rzeczy osobistych, pozostawiania dzieci bez opieki, zmuszania dzieci do jedzenia, nienależytej uwagi kierowanej na dzieci i braku gotowości do natychmiastowej interwencji podczas zabaw w przedszkolu, na placu zabaw, podczas wycieczek i spacerów itp.

5.Pracownicy przedszkola dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

6.Pracownicy pomagają dzieciom w czynnościach samoobsługowych w zależności od potrzeb dziecka i uzgodnień z rodzicami. Wykonując czynności pielęgnacyjne i higieniczne zobowiązani są do zachowania intymności dziecka i wykonywania tych czynności w poszanowaniu godności dziecka.

7.Dzieci spożywają posiłki samodzielnie, w razie potrzeby z pomocą osoby dorosłej. Zmuszanie do jedzenia nie jest dozwolone. Posiłki podawane są o stałych porach i spożywane wspólnie.

8.W przedszkolu jest wyznaczona odpowiednia pora na odpoczynek. Jednakże, wszelkie nawyki dzieci związane z zasypianiem są respektowane.

9.Nauczyciele organizują zajęcia i zabawy zapewniające dzieciom wszechstronny rozwój. Zadania dostosowywane są do potrzeb, zainteresowań i możliwości psychofizycznych każdego dziecka.

10.Nauczyciele podejmują działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw – wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych, niwelowanie zachowań agresywnych, promowanie zasad „dobrego wychowania”.

11.W każdej grupie wiekowej ustalane są przez dzieci wspólnie z wychowawcą zasady i normy obowiązujące w grupie (kodeksy przedszkolaka).

12.W przedszkolu stosuje się wzmacnianie pozytywnych zachowań i eliminowanie negatywnych zachowań z uwzględnieniem praw dziecka i poszanowaniem godności.

13.W każdej sytuacji dziecko jest informowane o konsekwencji działań nieakceptowanych. Konsekwencją nieodpowiedniego zachowania jest odsunięcie dziecka od zabawy, zmiana aktywności, odebranie przywileju, rozmowa z rodzicem.

14.Bezpośredni kontakt z dzieckiem (tj. pogłaskanie, przytulnie, posadzenie na kolanach, wzięcie na ręce) oparty jest na poszanowaniu intymności dziecka.

15.Dzieci są odbierane z przedszkola przez rodziców/opiekunów prawnych lub osoby upoważnione przez rodziców/opiekunów prawnych do odbioru dziecka. Dane osobowe osób odbierających sprawdzane są przez pracowników przedszkola. Szczegółowe zasady odbierania dziecka z przedszkola określa Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.

 

Rozdział IV

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

1. Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka poza przedszkolem.

Nauczyciel:

  • wnikliwie obserwuje dziecko: jego wygląd, zachowania, prace plastyczne, sposób i formę zabaw w czasie wolnym;
  • przeprowadza rozmowę z rodzicami, innymi nauczycielami. Dokumentuje zdobyte wiadomości i obserwacje w formie notatki służbowej;
  • przekazuje spostrzeżenia dyrektorowi przedszkola i osobie odpowiedzialnej za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, którzy przeprowadzają rozmowę z opiekunami dziecka na temat zaobserwowanych i niepokojących wychowawców objawów oraz uświadamia rodzicom/opiekunom prawnym skutki, jakie może nieść za sobą krzywdzenie dziecka.
  • W rozmowie powinien uczestniczyć pedagog oraz psycholog, a rodzinę należy objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Gdy zauważono przypadek krzywdzenia dziecka interwencja powinna mieć charakter niezwłoczny.

2.Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika przedszkola:

  • osoba będąca świadkiem sytuacji krzywdzenia dziecka powiadamia niezwłocznie dyrektora placówki o incydencie;
  • Dyrektor przeprowadza rozmowę z pracownikiem i podejmuje natychmiastowe działania rozpoczynając od wzmożonego monitorowania pracy pracownika;
  • w przypadku powtórzenia się sytuacji pracownik otrzymuje naganę lub inną karę dyscyplinarną;
  • jeżeli ponownie dojdzie do krzywdzenia dyrektor zawiadamia policję lub prokuraturę.

3.Procedury postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez rówieśników:

  • osoba będąca świadkiem sytuacji zgłasza problem nauczycielowi - wychowawcy grupy;
  • wychowawca przeprowadza rozmowę z dzieckiem krzywdzonym, a także z krzywdzącym;
  • nauczyciel stosuje odpowiednie środki wychowawcze w celu eliminowania niepożądanych zachowań;
  • w przypadku powtórzenia się incydentu powiadomiony zostaje dyrektor oraz osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, którzy ustalają plan dalszych działań;
  • dla zwiększenia skuteczności interwencji należy zaangażować również psychologa, wychowawcę i innych nauczycieli, którzy dadzą pozytywne wsparcie;

4.W przypadku stwierdzenia przez pracownika przedszkola, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji osobie odpowiedzialnej za Politykę ochrony dzieci, wychowawcy grupy oraz Dyrektorowi.

5. Każdy zgłoszony przypadek krzywdzenia dziecka jest monitorowany przez osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci, poprzez bieżące kontrolowanie stanu dziecka, rozmowy z nim oraz jego opiekunami, a w razie braku poprawy sytuacji, poprzez podjęcie odpowiednich procedur prawnych.

6.W sprawach budzących wątpliwości, bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) lub gdy osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci uzna to za konieczne, dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść psycholog/pedagog, wychowawca dziecka, dyrektor, osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku.

7.Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, na podstawie opisu sporządzonego przez członków zespołu. W razie potrzeby Dyrektor interweniuje przepisami prawnymi Kodeksu postępowania karnego (niezwłocznie powiadamia policję lub prokuraturę), Kodeksu pracy, Karty Nauczyciela.

8.W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia dziecka przez jednego z rodziców/opiekunów zgłasza drugi rodzic/opiekun tego dziecka powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny zaprasza opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego proponuje się zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.

9.Plan pomocy dziecku jest przedstawiony rodzicom/ opiekunom przez osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci lub/i Dyrektora przedszkola z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.

10.Dyrektor informuje rodziców o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja –w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia; sąd rodzinno –opiekuńczy – w przypadku krzywdzenia wynikającego z zaniedbania lub niewiedzy opiekunów; lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty”).

11.Po poinformowaniu rodziców przez dyrektora – zgodnie z punktem poprzedzającym - dyrektor przedszkola składa: ­ zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub, ­ wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w sytuacji niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej, zagrożenia dobra dziecka, zagrożenia dziecka demoralizacją lub ­ przesyła formularz „Niebieska Karta” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego w przypadku przemocy w rodzinie.

12.Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

13.W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/prawni opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować rodziców/prawnych opiekunów dziecka na piśmie.

14.Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji. Kartę załącza się do akt osobowych dziecka.

15.Wszyscy pracownicy instytucji i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych posiadają informacje o krzywdzeniu dziecka, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

 

Rozdział V

Zasady ochrony danych osobowych dziecka

1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w przepisach o ochronie danych osobowych.

2. Pracownik przedszkola ma obowiązek chronienia i zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobu ich zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem.

3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom, którym udzielono upoważnienia do przetwarzania danych osobowych.

4. Pracownik przedszkola jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach pracy w zespole interdyscyplinarnym albo grupie roboczej zespołu interdyscyplinarnego, powołanych w trybie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

5. Pracownik przedszkola nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunach.

6. Pracownik przedszkola nie może udzielać informacji dotyczących sprawy dziecka lub jego opiekunów mediom, nawet wówczas, gdy jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.

7. Pracownik przedszkola może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.

 

Rozdział VI

Zasady ochrony wizerunku dziecka

1. Przedszkole, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

2. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia placówki. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje dyrektor.

3. Dyrektor placówki, podejmując decyzję, o której mowa w punkcie poprzedzającym, poleca pracownikowi przygotować wybrane pomieszczenie przedszkola w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie przedszkola dzieci.

4. Pracownikowi przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez wyraźnej zgody (najlepiej pisemnej) opiekuna dziecka.

5. Przedszkole zobowiązuje się do chronienia wizerunku dziecka.

6. Upublicznienie wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.

7. Rodzice/opiekunowie wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć i nagrań na stronie internetowej przedszkola, na tablicach i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych przedszkola.

8. Z początkiem roku rodzic/opiekun prawny wyraża pisemną zgodę na bezterminowe wykorzystanie wizerunku dziecka, które są gromadzone w indywidualnych teczkach wychowanków.

9. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

 

Rozdział VII

Zasady dostępu dzieci do Internetu

1. Dzieci na terenie przedszkola nie mają samodzielnego dostępu do komputera i Internetu.

2. Na terenie przedszkola dostęp dziecka do Internetu możliwy jest tylko w celach dydaktycznych i wyłącznie pod nadzorem nauczyciela przedszkola, który czuwa nad bezpieczeństwem dzieci podczas zajęć tak, aby chronić dzieci przed niewłaściwymi treściami, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

3. Nauczyciele mądrze i odpowiedzialnie wykorzystują Internet w celach edukacyjnych tak, aby przyczynił się on do rozwoju dzieci, a nie szkodził.

 

Rozdział VIII

Monitorowanie stosowania Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem

1. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji niniejszej Polityki Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem jest pedagog.

2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.

3. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników placówki, raz w roku, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki.

4. W ankiecie pracownicy placówki mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.

5. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników placówki ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi placówki i radzie pedagogicznej.

6. W ramach monitoringu zasad i praktyk ochrony dzieci, przedszkole konsultuje się z ich rodzicami/opiekunami prawnymi oraz dziećmi.

7. Dyrektor wprowadza do polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki nowe brzmienie Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

8. Każdy nowozatrudniony pracownik ma 30 dni na zapoznanie się z Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

9. Każdy rodzic/opiekun prawny ma obowiązek zapoznać się z brzmieniem Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

 

Rozdział IX

Przepisy końcowe

1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

2. Ogłoszenie następuje poprzez wywieszenie Polityki ochrony dzieci na tablicy ogłoszeń oraz poprzez umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

MONITORING STANDARDÓW – ANKIETA

 

Proszę zaznaczyć tak lub nie.

1. Czy wiesz, na czym polega program Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem?

tak                         nie

2. Czy zapoznałeś się z dokumentem Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem?

tak                        nie

3. Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?

tak                        nie

4. Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?

tak                        nie

5. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Polityce ochrony dzieci przed krzywdzeniem przez innego pracownika?

tak                        nie

6. Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem?

tak                        nie

7. Jakie zmiany proponujesz i dlaczego?

 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………..………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …..……………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………..………………… ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………..……………… ………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………..…………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

 

 

                                                                    Dziękuję

 

 

Załącznik nr 2

Lgota Wielka, dn. ……………………………

 

Notatka służbowa ze zdarzenia

 

 

Imię nazwisko dziecka:

…………………………………….……………………

grupa/oddział:

.............................................................................................................

Opis sytuacji, zdarzenia: ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ......................................................................................................................................................

…………………………….…..

Podpis pracownika

Załącznik nr 3

 

Karta interwencji

 

Imię nazwisko dziecka:

….......................................................................................................................................................................................

grupa/oddział:

..........................................................................................................................................................................................

Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Opis działań podjętych przez pedagoga, wychowawcę

Data: ..............................................

Działanie: .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

Załącznik nr 4

Lgota Wielka…..............................................

 

 

Oświadczenie

 

Ja, niżej podpisany oświadczam, że zapoznałem/łam się z “Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem” obowiązującym w Przedszkolu Samorządowym w Lgocie Wielkiej i przyjmuję ją do realizacji.

 

…...............................................................................

Podpis                               

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 4

Lgota Wielka…..............................................

 

 

 

Oświadczenie

 

Ja, niżej podpisany oświadczam, że zapoznałem/łam się z “Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem” obowiązującym w Samorządowym przedszkolu w Lgocie Wielkiej i przyjmuję ją do realizacji.

 

…...............................................................................

Podpis                               

 

Załącznik nr 5

 

Plan pracy dziecka powinien zawierać wskazania dotyczące:

  1. Wzmocnienie dziecka poprzez: zapewnienie mu, odpowiednio do potrzeb i w uzgodnieniu z rodzicami, konsultacji psychologiczno-pedagogicznych w opiekującej się szkołą poradni psychologiczno-pedagogicznej, ewentualnie konsultacji psychiatrycznych.
  2. Określenia form pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły lub kierowania do instytucji udzielających rożnych form pomocy: terapia indywidualna, grupowa, warsztaty- w uzgodnieniu z rodzicami i adekwatne do potrzeb.
  3. Wspierania rodziny- poprzez kierowanie adekwatnie do potrzeb di instytucji oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapię, grupy wsparcia.
  4. Pomocy socjalnej lub materialnej poprzez kierowanie do instytucji oferujących: pomoc socjalną, poradnictwo w zakresie poszukiwania pracy, organizowanie pomocy finansowej, rzeczowej, zbiórki odzieży i żywności.
  5. Pomocy w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych poprzez stosowanie procedur mediacyjnych bądź kierowanie do mediatorów.

 

 

 

 

Załącznik nr 6

Jak rozmawiać z dzieckiem krzywdzonym

  1. Zadbaj o sprzyjające warunki rozmowy
  2. Przyjmij pozycję ciała dostosowaną do pozycji dziecka
  3. Używaj zrozumiałego dla dziecka języka
  4. Okazuj dziecku szacunek, akceptację i empatyczne zrozumienie
  5. Bądź cierpliwy- dziecko może zaprzeczać prawdzie
  6. Nie naciskaj na dziecko
  7. Unikaj naprowadzenia dziecka na odpowiedź, którą chciałbyś usłyszeć
  8. Okaż zrozumienie, że niełatwo jest mówić o trudnych sprawach
  9. Pochwal za odwagę podjęcia rozmowy
  10. Bądź świadomy oznak zaniepokojenia dziecka o dalszy przebieg sprawy
  11. Nazwij przemoc-przemocą i pokaż dziecku, że nie jest winne temu, co się wydarzyło
  12. Wesprzyj dziecko
  13. Wyjaśnij dziecku w przystępny sposób co zamierzasz dalej zrobić

 

 

 

Załącznik nr7

Objawy krzywdzenia dzieci

Obserwując dziecko należy zwracać uwagę na wybrane objawy mogące świadczyć, że dziecko jest krzywdzone w odniesieniu do poszczególnych sfer funkcjonowania dziecka.

Sfera poznawcza:

  • Nagłe zaburzenia mowy
  • Brak zainteresowania otaczającym go światem
  • Trudności w nauce
  • Problemy z pamięcią i koncentracją
  • Kłamstwa
  • Element “sekretu”, “nowego przyjaciela”, itp. Przewijający się w wypowiedziach lub różnych formach twórczości dziecka

Sfera emocjonalna:

  • Nagłe wahania nastroju
  • Infantylizacja zachowania np. Ssanie kciuka
  • Niepokój, strach, lęk, napady paniki
  • Problemy ze snem
  • Zachowania ekstremalne np. Agresja, uległość, izolacja
  • Przesadna reakcja na niespodziewane bodźce

Sfera społeczna

  • Obawa przed pewnymi ludźmi, miejscami, sytuacjami- zmiana zachowania dziecka w zależności od obecności osób lub miejsc, w których przebywało dziecko
  • Unikanie kontaktu fizycznego
  • Wycofanie się z kontaktów z innymi ludźmi
  • Zaburzenia relacji z rówieśnikami
  • Częste nieobecności w przedszkolu

Sfera seksualna

  • Erotyzacja kontaktów społecznych
  • Seksualna aktywność w stosunku do zabawek i innych dzieci
  • Rysunki nacechowane treściami erotycznymi
  • Zaburzony obraz własnego ciała

Sfera fizyczna

  • Wygląd uszkodzeń nieadekwatny do opisu zdarzenia
  • Ślady na ciele dziecka
  • Zaniedbania np. W higienie, odżywianiu
  • Zgłoszenia bóli genitaliów lub odbytu
  • Nadpobudliwość psychoruchowa
  • Nietrzymanie moczu, kału
  • Bóle głowy, omdlenia, apatia

Objawy zaniedbywania

  •  Duża absencja szkolna
  • Częste zgłaszanie różnych dolegliwości
  • Nieodpowiednia opieka nad dzieckiem
  • Brak zainteresowania rodziców/opiekunów prawnych zdrowiem dziecka
  • Brak systematycznych posiłków
  • Bardzo niski standard mieszkania
  • Nadużywanie przez członków rodziny alkoholu, narkotyków
  • Zaniedbania z zakresu higieny
  • Ubrania nieadekwatne do pogody i rozmiarów ciała dziecka, brudna
  • Niezaspakajanie potrzeb fizycznych i zdrowotnych
  • Zarażenia pasożytami
  • Lęk przed rodzicami/opiekunami prawnymi
  • Bardzo wczesne przychodzenie i późne wychodzenie ze szkoły
  • Częste zasypianie w klasie

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny